Czyszczenie domowych instalacji CO: jak przebiega i czy jest konieczne?

Czyszczenie domowych instalacji CO jak przebiega i czy jest konieczne

Czyszczenie domowych instalacji CO jak przebiega i czy jest konieczne

Płynąca w rurach woda posiada cząsteczki, których nadmiar prowadzi do powstawania problematycznego osadu na wewnętrznej powierzchni instalacji wody ciepłej, zimnej oraz grzewcze. Z tego też względu czyszczenie instalacji CO i instalacji wodnych jest konieczne, ponieważ tylko w ten sposób możemy zadbać o ich długowieczność i brak usterek.

Metody czyszczenia instalacji CO

Obecnie wykorzystywane metody, które pozwalają zadbać o prawidłowy stan domowych instalacji CO oraz instalacji wody ciepłej i zimnej to przede wszystkim czyszczenie instalacji CO, płukanie instalacji wodą oraz płukanie instalacji nowoczesnymi preparatami chemicznymi.

Czyszczenie instalacji CO pozwala zabezpieczyć instalacje przed korozją, na skutek której może dojść do ubytków materiału, a nawet rozszczelnienia całego systemu. Profesjonalnie wykonane czyszczenie jest gwarancją przedłużenia żywotności całej instalacji nawet o kilkanaście lat! Czyszczenie należy przeprowadzać regularnie co jakiś czas tak, aby skutecznie pozbyć się wszelkiego rodzaju osadów z wnętrza instalacji.

Płukanie instalacji CO

Wspomnieliśmy powyżej, że płukanie instalacji CO możemy przeprowadzić na dwa nieco podobne do siebie sposoby tj. płukanie za pomocą wody lub z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów chemicznych. Wielu specjalistów uważa jednak, że to płukanie wodą jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystanie wody destylowanej umożliwia nie tylko jej oczyszczenie, ale i pozbycie się mikroorganizmów i trudno usuwalnego biofilmu. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko wykorzystywanie wody pitnej lub destylowanej do płukania instalacji grzewczych nie rozwiąże problemu związanego z ograniczeniem przepustowości rur i kaloryferów, a co za tym idzie dojdzie do zwiększenia kosztów ogrzewania.

Dlatego właśnie czyszczenie instalacji CO, a dokładniej mówiąc płukanie instalacji coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów chemicznych. Środki te pozwalają na usunięcie osadu czyli kamienia, a także korozji wżerowej.